Pita krumpiruša dobra kao bakina

  • Nikolina Dianežević
  • preko 1h
  • Međujelo
  • Srednje zahtjevno

Nikolina Dianežević preboljela je strah od vučenog tijesta kako bi svog dragog iznenadila pitom krumpirušom kakvu je radila njegova baka

PRIČA

Nikad nisam bila ljubiteljica štrudli i pita. Čula sam da je vučeno tijesto komplicirano za napraviti i ne volim hrskava tijesta koja su jedno od glavnih obilježja ovakvih pita. No, neke životne situacije kao što su upoznavanje mog dragog i novi posao slastičara u restoranu koji u dnevnoj ponudi ima svježe domaće štrudle, promijenile su mi perspektivu.

Dragi mi je jednom prilikom rekao kako mu je uoči odlaska na sportske turnire, pokojna baka znala ispeći cijeli pleh krumpiruše koju bi mu spakirala u kutijicu i imao bi za svaki dan pomalo. Krumpir, hrskavo, začinjeno i fino… Možda je baš to bio razlog zbog kojeg bi se uvijek vraćao s odličnim rezultatima s turnira.

Zato sam si dala truda i pokušala pripremiti jedno od njegovih najdražih jela iz djetinjstva. Pomoglo mi je i iskustvo koje nosim s posla, zahvaljujući kojem sad već mogu reći da poprilično dobro znam razvući tijesto, čega sam se uvijek bojala.

Razvlačenje vučenog tijesta je upravo to – par zlatnih pravila i praksa, praksa, praksa. Što više tijesta razvučete, to ćete postati zadovoljniji i ponosniji svojom vještinom. Nemojte se bojati, jednom kad ulovite osjećaj za vučeno tijesto, ići će brzo i lako, a vašem rezultatu će se diviti svi koji vaše pite probaju, jer svi znaju da to nije nimalo lak posao. Sretno!

Sastojci za 10 osoba:

ZA TIJESTO

  • 450 g glatkog brašna
  • prstohvat soli
  • 3 žlice suncokretovog ulja
  • 250-300 ml mlake vode
  • 1 žlica jabučnog octa

ZA NADJEV

  • 1300 g krumpira
  • 2 glavice luka
  • 2-3 žlice kiselog vrhnja
  • sol, papar
  • 50 g maslaca
  • jogurt za posluživanje

NAČIN PRIPREME

  1. U većoj zdjeli pomiješajte glatko brašno i sol. Dodajte tri žlice suncokretovog ulja te u laganom mlazu ulijevajte mlaku vodu pomiješanu s octom i cijelo vrijeme miješajte vilicom.

    Količina vode ovisi o brašnu, a malo octa dodajemo jer od njega tijesto bude elastičnije, a djeluje i kao svojevrstan konzervans u tijestu.

  2. Pobrašnite radnu površinu pa na nju prebacite tijesto. Mijesite ga 5-10 minuta. Pobrašnite po potrebi.

    Dužim miješenjem tijesta otpušta se gluten zbog kojeg će tijesto biti elastičnije kada ćete ga razvlačiti.

  3. Ostavite tijesto da odmori, barem pola sata do sat vremena. Stavite ga na pobrašnjeni tanjur i nauljite kako se ne bi osušilo pa prekrijte prozirnom folijom.

  4. Dok tijesto odmara, pripremite nadjev. Sitno nasjeckajte luk te ga, po želji, prodinstajte na malo ulja dok potpuno ne omekša i lagano se karamelizira.

    Ovaj korak nije nužan, luk može ići i sirov u nadjev, no ja sam ga radije dinstala jer volim okus dinstanog luka.

  5. Krumpir operite, ogulite i  nasjeckajte na što sitnije kockice. Budući da se krumpir ne kuha, potrebno je da bude sitno nasjeckan kako bi se tijekom pečenja pite skuhao od pare unutar tijesta.

    Čula sam da neki čak i ribaju krumpir, no ja nisam htjela jer mislim da bi tako pustio puno vode.

  6. Radnu plohu na kojoj ćete razvlačiti tijesto pokrijte čistim stolnjakom pa ga pobrašnite. Na sredinu stavite tijesto pa i njega malo pobrašnite. Pazite da vam se tijesto nigdje na zalijepi kako se ne bi potrgalo. 

  7. Pobrašnjenim valjkom razvucite tijesto koliko ide. Zatim, ako ste vještiji, možete tijesto primiti u ruke i kratko pustiti da lagano visi kako bi se razvuklo pod vlastitom težinom. Položite ga na stolnjak i krenite razvlačiti rukama. 

  8. Ruke podvucite do sredine tijesta i lagano povlačite prema van, pazeći da ne zapnete noktom i ne napravite rupicu. Kružite oko stola i ponavljajte tu radnju dok tijesto ne bude razvučeno preko cijelog stolnjaka i gotovo prozirno.

    Ako vam se i dogodi da tijesto pukne malo i stvori koju rupicu, ništa strašno.

  9. Tijesto ostavite 5-7 min da se lagano posuši, a zatim nožem pažljivo odrežite zadebljale krajeve tako da dobijete pravilan pravokutnik.

    Lagano ga cijelog poškropite uljem.

  10. Pomiješajte krumpir, vrhnje i začine. Nemojte previše štedjeti na soli i pogotovo papru, krumpiruša mora biti jače začinjena.

  11. Nadjev jednakomjerno rasporedite po donjoj trećini vučenog tijesta. Rubove tijesta uz nadjev lagano rukama preklopite na nadjev, a zatim pomoću stolnjaka zarolajte pitu do kraja. Kraj tijesta vam mora ostati ispod štruce.

  12. Sada tijesto režite na štruce veličine najvećeg lima koji stane u pećnicu (ili ga možete zavinuti u pužića, ako tako više volite). Meni su od ove količine tijesta i nadjeva izašle taman četiri štruce za popuniti pleh veličine 40x30 cm.

  13. Pažljivo prebacite štruce na pleh obložen papirom za pečenje (ili samo pomašćen), te stavite peći u zagrijanu pećnicu na 180°C. Pecite oko 30-40 min, dok pita ne porumeni.

    10 min prije kraja pečenja, pitu kistićem premažite otopljenim maslacem i vratite u pećnicu. 5 minuta prije kraja pečenja možete ponoviti ovaj postupak.

  14. Gotovu krumpirušu izvadite i pokrijte čistom vlažnom krpom kako bi kore malo omekšale. Ja volim da nisu potpuno hrskave, nego da malo omekšaju. Isto tako, ako volite mekanije kore, tijekom pečenja ih možete premazati i razmućenim vrhnjem. 

AUTOR RECEPTA
Nikolina Dianežević
Osim slastica, voli pripremati brze i ukusne obroke!

Slastičarka, kuharica, prvostupnica gastronomije i restoraterstva i finalistica showa "Tri, dva, jedan- peci!", simpatična Nikolina već se od 10