Juha od buče s hrskavom pancetom
Svestrana buča može se pripremati na različite načine. lsprobajte je u ulozi zasitne juhe koja može funkcionirati i kao glavno jelo.
PRIČA
Sezona buča već je počela, a ta se namirnica može koristiti na različite načine. Bundeve možemo podijeliti u dvije skupine: ljetne i zimske. Najvažnija je razlika u debljini kore.
Ljetne imaju tanju koru, a najpoznatije su tikvice. Zimske, s tvrđom korom, najčešće se kuhaju i imaju čvrste sjemenke od kojih se dobivaju ulje ili ukusne grickalice.
Buča se može peći, od nje je moguće izraditi pire i pomiješati ga s pireom od krumpira, one manje mogu se puniti različitim mesnim ili povrtnim nadjevima i zapeći se, a od nekih je moguće raditi i bučnicu. Od mesa bundeve moguće je puniti raviole ili pripremati razne vrste variva.
Najukusnija pečena buča je hokaido, a ima i praktičnu prednost. Njezina je kora jestiva. Vrlo je popularna i tzv. butternut tikva koja se koristi za pripremu gustih, kremastih juha. Pire od butternut tikva izvrsno je koristiti kao podlogu za pripremu kremastih rižota.
U svakom slučaju, tikve imaju niz prednosti: povoljne su, hranjive i zasitne.
Jedna od omiljenih jesenskih juha je ona od buče.
Juhu od buče pripremio sam od butternut tikve. Budući da su takve juhe zasitne, mogu funkcionirati i kao glavno jelo. Kod gustih juha cilj je postići kremoznost, nikako kašastu strukturu. Najlakše je to postići dobrim štapnim mikserom i, po želji, dodavanjem vrhnja za kuhanje. Ako, osim tikve, koristite i raznovrsno povrće, poželjno ga je narezati na manje komade i dovoljno ga prokuhati.
Klasičnu juhu od buče u svojoj sam verziji oplemenio povrćem, uglavnom korjenastim. Zapravo, često sam eksperimentirao s dodavanjem, odnosno oduzimanjem sve dok nisam bio zadovoljan rezultatom. Tako sam u juhe počeo dodavati i različite vrste ulja, od ulja oraha, lješnjaka, pistacija, lanenog ili sezamovog ulja. Izvrsno upotpunjuju okus juhe.
Tople juhe, pa tako i ovu, najčešće završavam hrskavim ili osvježavajućim dodatkom. U ovom slučaju, riječ je o hrskavoj panceti i tostiranim bučinim sjemenkama te o svježem kozjem siru i vlascu.
Sastojci za 2 osobe:
ZA JUHU
- ½ srednje velike buče (muškatna, hokaido)
- 1 manja mrkva
- 1 luk
- 1 mali poriluk
- 1 komad korijena peršina i celera
- lišće peršina i celera
- 3 češnja češnjaka
- list lovora
- sol, papar
- prstohvat kurkume
- prstohvat čilija
- žličica đumbira
- maslac
- maslinovo ulje
- ulja za pojačavanje okusa (pistacija, orah, lješnjak, sezam, lan...)
ZA POSLUŽIVANJE
- 2 šake tostiranih sjemenki buče
- bučino ulje
- svježi kozji sir
- vlasac
- hrskava panceta
NAČIN PRIPREME
-
Na kombinaciji maslaca i maslinovog ulja zažutite sitno sjeckani luk, đumbir i češnjak. Ubacite čili, kurkumu, lovor, sol i papar.
Dok se to lagano dinsta, narežite sve preostalo povrće na kockice: peršin, celer (korijen i list), mrkvu, poriluk i buču.
-
Nakon što luk povene i začini puste arome, ubacite ostalo povrće i kratko dinstajte.
Ulijte vodu i pustite da se kuha na laganoj vatri 20-ak minuta. Količinu vode možete korigirati nakon što štapnim mikserom razradite juhu, ovisno koliko je gustom želite napraviti.
-
Dok se juha kuha, na masni papir posložite tanko narezanu pancetu i kratko stavite u pećnicu na 180 stupnjeva da pusti masnoću i postane hrskava.
Na suhoj tavi kratko tostirajte sjemenke buče.
-
Nakon što povrće u potpunosti omekša, juhu razradite štapnim mikserom dok ne postane kremasta i pjenasta. Probajte juhu i korigirajte začine i gustoću ako je potrebno.
Juha od čiste buče mi je preslatka, pa je uvijek kombiniram s ostalim povrćem. Buča dominira juhom, a đumbir se prekrasno nadovezuje svojom limunkasto-paprenom notom.
-
Hladni žličnjaci od svježeg kozjeg sira, sjeckanog vlasca, papra i maslinovog ulja daju prekrasnu svježinu juhi.
Hladnu smjesu oblikujete s pomoću dvije žličice i netom prije serviranja ubacite ih u toplu juhu.
-
Za potpuni doživljaj, dodajte koju kap bučinog ulja.